Iznimno dopadljivom, simpatičnom i što je najvažnije uvjerljivom coming-of-age dramom se predstavio mladi američki filmaš porijeklom s Tajvana Sean Wang. Snimio je on film za koji je dobio nagradu publike na festivalu u Sundanceu prema vlastitim iskustvima odrastanja u kalifornijskom gradu Fremontu, a jedan od dokaza koliko smo ostarili pokazuje i vrijeme radnje "Didija". Glavni protagonist Chris Wang kojeg prijatelji nazivaju Di Di je 13-godišnjak porijeklom Tajvana čiji život pratimo 2008. godine. Vrijeme je to početaka društvenih mreža jer vidimo Didija kako se s prijateljima dopisuje i komunicira putem MySpacea, a uskoro će svi oni otkriti i novu hit-društvenu mrežu Facebook.
Sve slične coming-of-age drame koje sam do sada gledao odvijale su se prije tog tehnološkog iskoraka i ulaska u taj posljednji postmoderni period te je i po tome "Didi" specifičan. Donosi on uvid u odrastanje prve generacije klinaca kojima su te društvene mreže i taj način komunikacije postale sastavni dio života u tom formativnom periodu. Dok smo bili u Didijevim godinama još nije bilo ni mobitela i vjerojatno bi današnjim klincima bilo teško uopće objasniti kako smo se uspijevali naći i dogovoriti bez stalnih zivkanja i poruka, no nekako jesmo. Osim što je "Didi" fascinantan baš po tome što je to film o prvoj Facebook generaciji, sjajno ga Wang povremeno razbija humorom, a iskren je to i uvjerljiv film o odrastanju dječaka obilježenog svojim porijeklom i rasom.
Daleko od toga da je Didi jedini nebijelac u zajednici jer vidimo da je taj dio Kalifornije pravi melting pot u kojem zajedno posve normalno egzistiraju afroamerikanci, latinosi, azijati svih vrsta i naravno bijelci. Didi se čini nekako najmlađi u svom društvu, šutljiv je on i nekako nesiguran, a živi on sa starijom sestrom, mamom umjetnicom (Joan Chen) i poludementnom bakom dok je tata valjda i dalje na Tajvanu. Nije Didi jedan od onih popularnih klinaca u školu, a s najboljim prijateljima Fahadom i Soupom stalno snima neke bedaste dječačke videe i stavlja ih na YouTube.
Potajno je on zaljubljen u vršnjakinju Madi koja je na pola azijatkinja i s kojom će čak preko društvenih mreža doći u kontakt. No, zbog sramežljivost i nesigurnosti Didi će sve uspjeti uprskati, a ubrzo će se uvući u društvo starijih skejtera kojima će prodati priču da zna snimati videa. Iako je naizgled okružen prijateljima, Didi se zapravo osjeća nevjerojatno usamljenim i neshvaćenim, a i sam će shvatiti da ti grupni chatovi i mreže zapravo nude tek privid društva i povezanosti, no spoznat će da nema nikoga kome se može povjeriti. Na kraju će shvatiti da je upravo obitelj, iako se čini distancirano i nezainteresirano, ta koja mu najviše može pomoći, a bio je "Didi" baš pametna, zanimljiva, emotivna i nadasve realistična humorna drama o odrastanju.
Primjedbe
Objavi komentar