THE ANDY WARHOL DIARIES (2022,SAD) - 8/10


 

U drugoj polovici sedamdesetih slavni pop-art umjetnik Andy Warhol počeo je voditi dnevnik. Baš kao što praktički ništa u njegovom životu nije bilo obično i standardno, tako ni njegov dnevnik nije bio običan. Gotovo svakog jutra on bi od 1976. godine pa do smrti 11 godina kasnije zvao prijateljicu i suradnicu Pat Hackett i govorio joj o onome što mu se događalo u životu prethodnog dana. Plan je bio da se ti zapisi objave tek nakon njegove smrti, a nakon što je Hackett to uredila i posložila, 1989. godine objavljena je i opsežna knjiga "Dnevnici Andyja Warhola". Više od 30 godina kasnije, taj je dnevnik poslužio kao početna točka za dokumentarnu seriju o slavnom umjetniku koju je producirao Ryan Murphy, a režirao Andrew Rossi.

Kroz priču nas vodi sam Warhol čiji je glas kreiran uz pomoć umjetne inteligencije, a uglavnom pratimo tu događanja u posljednjoj fazi njegovog života. U razdoblju od druge polovice sedamdesetih i ponajviše tijekom osamdesetih, a autori serije su putem dnevnika pokušali pronaći odgovor na pitanje tko je zapravo bio Warhol. Tko je bio taj ekscentrik, čudak, slikar i vizualni umjetnik kojeg se smatra jednim od najvećih umjetnika druge polovice 20. stoljeća? Kakvi su bili njegovi pogledi na život, na umjetnost, o čemu je taj zanimljivi i neobični um razmišljao i koje su bile njegove nesigurnosti i strahovi?

Iako je još od šezdesetih kada je postao velika zvijezda kontrakulturne scene i kada je stvorio granu umjetnosti koja se naziva pop-art, Warhol stalno bio u središtu pažnje, o njegovom privatnom životu zna se jako malo pa tako "The Andy Warhol Diaries" prati i njegove odnose s bliskim ljudima, s drugim umjetnicima svog vremena i kako se stalno trudio biti u žiži zanimanja. Iako Warhol nikada nije javno govorio o svojim seksualnim preferencijama, poznato je bilo da je on bio homoseksualac pa tako i pratimo tu odnose s dvojicom muškaraca s kojima je u to vrijeme bio u vezi, dizajnerom interijera Jedom Johnsonom i filmskim producentom Jonom Gouldom.

Pratimo tu i njegov odnos s mladim slikarom Jean-Michelom Basquiatom, koji je postao velika zvijezda osamdesetih prije nego što se samouništio drogom i pridružio klubu 27. Donosi ova dokumentarna serija i odličan uvid u život i scenu New Yorka kasnih sedamdesetih i tijekom osamdesetih kada je krenula epidemija AIDS-a koja je bitno utjecala i na Warhola jer gotovo poput muha počeli su tada umirati mnogi bliski mu ljudi. Famozna je Warholova izreka da će u budućnosti svatko dočekati svojih 15 minuta slave, no podjednako je genijalna rečenica da ne vjeruje u smrt jer nisi tu kada se ona dogodi i uopće je nisi svjestan.

Vidimo ovdje kako je on od samog sebe zapravo stvorio brend, proizvod i kako je za razliku mnogih kolega umjetnika itekako bio svjestan koliko je važno biti dobar u biznisu i zarađivati od onoga što radiš. Saznajemo tu i neke detalje iz njegovog djetinjstva u Pittsburghu, mladosti, kako je dugo patio od kompleksa manje vrijednosti jer se smatrao ružnim pa sve do toga kako je postao prava pop zvijezda umjetničke scene. Okupljeni su ovdje brojni sugovornici, Warholovi suradnici, prijatelji i kolege umjetnici, svjedoci vremena i bliski mu ljudi koji detaljno analiziraju njegov život, iznose mnoge do sada nepoznate detalje i za sve one koje zanima život ovog velikog umjetnika, ova je serija nešto što se ne smije zaobići.

IMDB LINK 

Primjedbe