František Vlačil jedan je od najvećih čeških filmaša svih vremena. Prvenstveno ga pamtimo po remek-djelu "Marketa Lazarova", a nešto je on stariji od ekipe koja je stvarala u pokretu poznatom kao češki novi val. Najčešće se Vlačil bavio povijesnim temama, a takva je i romantična drama snimljena prema istoimenom romanu češkog pisca Vladimira Körnera. Radnja filma "Adelheid" odvija se odmah po završetku Drugog svjetskog rata kada se kući vraća poručnik čehoslovačke vojske Viktor Chotovicky (Petr Čepek). On je većinu rata proveo u Škotskoj radeći za britansku avijaciju, a po povratku kući je zaposlen kao upravitelj dvorca u kojem je za vrijeme rata živio nacistički ratni zločinac kojeg su zarobile nove češke vlasti.
Iako je Viktor mislio da je dvorac prazan, ispostavit će se da u njemu i dalje živi Adelheid Heidenmann (Emma Černa), kći zloglasnog nacista koja sada po kazni radi kao čistačica dvorca koji je do jučer bio u vlasništvu njene obitelji. Odmah će Viktor od Adelheid napraviti svoju sluškinju dok će se istovremeno zaljubljivati u nju, a ona se potajno nada kako će se kući vratiti njen brat koji je nestao na istočnom frontu. Po tematici me "Adelheid" pomalo podsjetio na "Samo jednom se ljubi" Rajka Grlića u kojem se sirovi i primitivni partizan nakon rata odlučio vjenčati djevojkom čija je obitelj iznimno ugodno živjela u kolaboracionističkoj NDH pa će ga mnogi početi smatrati izdajnikom.
Tako će se i Viktor naći u rascjepu između osjećaja dužnosti prema domovini i osjećaja prema djevojci u koju se zaljubio, a koja je na njegovu žalost obilježena kao nacistica i za koju definitivno nema budućnosti u novim okolnostima. Čini se kao da Viktor misli da bi mu Adelheid trebala biti zahvalna jer joj je poštedio život i što je izabrao nju, no kao da ne razmišlja da se njegov odnos ne razlikuje puno od odnosa kakav su nacisti sve donedavno imali sa svojim potčinjenima. Zanimljiva je to romantična drama koja je za razliku od raskošne povijesne drame "Markete Lazarove" snimljena više u komornom stilu. Zbog same tematike i trenutka kada se film pojavio odnosno nakon sovjetske intervencije, vlasti ga nisu podržale i imao je tek limitiranu kino-distribuciju te je suočen s negativnom propagandom. No, danas ga većina kritičara smatra drugim najboljim Vlačilovim filmom nakon "Markete Lazarove".
Primjedbe
Objavi komentar