Ukrajinski filmaš Denis Tarasov u svom dugometražnom debiju vodi nas u svoju zemlju u drugoj polovici sedamdesetih. Ukrajina je tada bila dijelom Sovjetskog saveza, a najjači adut "Dijagnoze: Disident" je što na fantastičan način uspijeva prikazati to razdoblje. Iako nisam uspio pronaći podatak je li film snimljen po stvarnim događajima ili je priča fikcionalna, nešto slično se vrlo lako moglo tada dogoditi, a zasigurno se i događalo. Priča je to o borbi pojedinca za slobodu u jednom potpuno suludom sustavu, u totalitarnoj zemlji u kojoj je ne samo zabranjeno, već i itekako opasno biti drukčiji, a svi oni koji odluče na bilo koji način odskakati, neće se dobro provesti.
Taj mali, obični čovjek koji je odlučio testirati granice totalitarnog sustava je mladić po imenu Andrij Dovženko (odlični Kostjantin Temljak) koji je izbačen s fakulteta jer je slušao stranu muziku. Ljubav prema Led Zeppelinu, Deep Purpleu i ostalim rock bendovima po kojima je kreirao i svoj imidž ubrzo će ga koštati još i više. Pogotovo jer Andrijevo ponašanje živcira i njegovog punca odnosno oca njegove supruge, uglednog psihijatra zbog kojeg će ovaj i završiti u zatvoru. No, kako je u Sovjetskom savezu nezamislivo da bi netko mogao biti protiv te divne države koja brine o svim svojim građanima, tako je i pretpostavka da netko takav jednostavno mora biti lud.
Tako je ondje izumljen i kvazipsihijatrijski pojam nazvan sporadična ili povremena shizofrenija, a taj mladi provokator na svojoj koži će osjetiti koliko daleko može ići ludilo totalitarnog sustava. Nakon što ga proglase da boluje od tog oblika shizofrenije poslat će ga u psihijatrijsku ustanovu u odnosu na koju ona iz "Leta iznad kukavičjeg gnijezda" djeluje kao hotel s pet zvijezdica. Zajedno su ondje smješteni stvarno psihički bolesni ljudi s disidentima i buntovnicima koje je vlast proglasila ludima, a posebno su oni na meti sadistički nastrojenih čuvara i upravitelja. Vrlo brzo će se oni početi iživljavati i na buntovnom Andriju koji i dalje prkosi autoritetima, no uskoro će mu se ponuditi šansa za izlazak.
Bit će mu ponuđena prilika za suradnju s KGB-om koji traži odgovorne za krijumčarenje tih fiktivnih dijagnoza iz bolnice. U tom slučaju će Andriju biti omogućen povratak obitelji jer istovremeno će i njegova supruga postati žrtvom agenata KGB-a te će i ona ostati na poslu. Druga opcija će mu biti pokušaj da svijetu otkrije stvarnu istinu što se događa u Sovjetskom savezu, a to bi ga moglo jako skupo stajati. Djeluje od početka do kraja ova povijesna drama nevjerojatno uvjerljivo, a posebno šokantna postaje kada preselimo u tu sovjetsku ludnicu. Ipak, cijelu priču nosi glavni junak koji će se s vremenom transformirati i iz u početku još naivnog i neodraslog buntovnika koji provocira sistem pretvoriti u osobu koja je svjesna da te taj sistem može zgaziti. I da taj sistem nema smisla za humor jer sve što se ne uklapa u njegov narativ je istovremeno opasnost za njegov opstanak.
Primjedbe
Objavi komentar