Za vrijeme dok je u srednjoj i istočnoj Europi aktualan bio komunizam, čest je bio slučaj da su u te europske zemlje dolazili studirati mladi iz Afrike i bliskog istoka. I danas recimo u Hrvatskoj ima (ili ih je barem bilo dok nisu otišli u penziju) liječnika iz Libanona, Sirije, Iraka, Palestine ili neke od zemalja Magreba, a slična je očito situacija bila i u Rumunjskoj. Ondje je na studij medicine stigla djevojka iz Irana koja se kući u Teheran vratila 1978. godine, ni godinu prije tamošnje revolucije kojom je svrgnut šah Reza Pahlavi da bi na vlast došao ajatolah Homeini i Iran je pretvoren u totalitarnu državu kakvu poznajemo danas.
Deset godina nakon iranske, dogodila se i rumunjska revolucija kojom je svrgnut tamošnji diktator Nicolae Čaušesku. No, rumunjski dokumentarist nije se odlučio za klasični pristup snimanja filma o dvije revolucije na raznim stranama svijeta koje su bile bitno različite, već je napravio on intimnu priču. "Između revolucija" je jedan od onih esejističkih dokumentaraca koji je sastavljen gotovo isključivo od arhivskih snimki Bukurešta i Teherana od kraja sedamdesetih pa do početka devedesetih. Te snimke gledamo dok u offu slušamo sadržaje pisama koje su kroz taj period razmijenjivale kolegice sa studija medicine, Rumunjka Maria i Iranka Zohra koje se nakon 1978. godine nikad više nisu susrele.
Doduše, na kraju saznajemo da sadržaji pisma koje slušamo zapravo i nisu njihova prava korespodencija, već su ta pisma zamišljena po dokumentaciji koju je o ovim dvjema djevojkama skupljala zloglasna rumunjska tajna služba, Securitate. Ti spisi Securitate očito su i dalje neiscrpno vrelo za rumunjske filmaše (sjetimo se samo Judeovog "Uppercase Print" koji je snimio cijeli film po sadržaju bizarnog slučaja kojim se bavila tajna služba). Nema tu komentara onoga što vidimo na snimkama, no ta zamišljena pisma dviju prijateljica donose nevjerojatnu emociju i savršeno opisuju zbivanja kroz sve te godine. Pišu one o nadanjima, očajanjima i ponajviše razočaranjima koje je donijela prvo iranska, potom i rumunjska revolucija.
Odlično Petri tu povlači paralele između dva totalitarna sistema, iranskog nakon islamske revolucije i rumunjskog uoči rušenja komunizma. Pokazala se Petrijeva kompozicija filma kao sjajan izbor jer iako nema tu objašnjavanja društveno - političkih okolnosti u te dvije zemlje, gledatelju je i iz snimki i iz pisama posve jasno kroz što prolaze ove dvije zemlje, ali i dvije protagonistice. Iako između ove dvije revolucije postoje velike razlike, povezuje ih da su uoči obje ljudi imali velika očekivanja i snove, nadali se slobodi, a dobili možda nešto još gore. Kad govorimo o Iranu definitivno su dobili nešto još gore, no i u tim ranim godinama nakon rumunjske revolucije, vidjet ćemo, kako se nije sve odvijalo kako su zamišljali. Sjajno Petri pronalazi i neke snimke i iz Teherana i Bukurešta koje djeluju gotovo pa zrcalno pa tako 1979. Iranci pale američku zastavu tijekom revolucije, a deset godina kasnije Rumunji njome mašu kao simbolom slobode.
Primjedbe
Objavi komentar