Ugledni austrijski dokumentarist Hubert Saiper (za Oscara nominirani film Darwin's Nightmare iz 2004.) se zaputio na Kubu. I otprije je Sauper bio poznat po svojim politički angažiranim dokumentarcima snimljenim u klasičnom cinema verite stilu, a "Epicentro" je sniman točno u vrijeme kada je umro dugogodišnji el presidente te karipske države, Fidel Castro. Film je to koji kroz razgovore s prosječnim stanovnicima Kube, nerijetko i djecom, donosi priču o modernoj društveno - političkoj povijesti te zemlje. Zemlje koja se nakon više desetljeća života u istočnom bloku i u komunizmu iznenada našla na vjetrometini i negdje na pola puta između otvaranja zapadu i držanja tekovina revolucije još uvijek duboko utkane u DNK stanovnika.
Ujedno je i ovaj dokumentarac promišljanje o tome u što bi se Kuba mogla pretvoriti u bliskoj budućnosti, a nije isključeno da bi mogla postati zemlja jako slična onoj zbog koje su Fidel i Raul Castro, Che Guevarra i ostatak ekipe iz šuma krenuli u revoluciju protiv američkog imperijalizma. Film zapravo i kreće s počecima američkog imperijalizma jer upravo je Kuba bila prva zemlja na kojoj su SAD na prijelazu iz 19. u 20. stoljeće počele širiti svoj utjecaj. Stigli su Ameri pod vodstvom predsjednika Theodorea Roosevelta ondje kao osloboditelji od španjolskih kolonizatora, no nakon pobjede u španjolsko - američkom ratu 1898. godine ostali su oni tamo kao kolonizatori.
Kroz razgovore sa stanovnicima Kube, Sauper pokušava saznati kakva oni imaju razmišljanja o povijesti i sadašnjosti svoje zemlje, o smjeru kojim ide Kuba i što očekuju od nje. Ideja je tu svakako bila itekako zanimljiva, no izvedba mi tu baš i nije posebno legla jer nakon nekog vremena, postaje to pomalo dosadno, monotono i previše razvučeno. Očita je i nepristranost samog autora koji neskriveno glorificira razdoblje vladavine Fidela Castra čija je borba protiv američkog imperijalizma nesumnjivo bila hrabra i pravedna, no isto tako je činjenica da je el presidente vrlo brzo Kubu pretvorio u totalitarnu komunističku diktaturu, izoliranu i zatvorenu od ostatka svijeta čiji su ljudi gladni.
Primjedbe
Objavi komentar