Francuz Michel Gondry proslavio se 2004. godine filmom "Eternal Sunshine of the Spotless Mind" koji je njemu i Charlieu Kauffmanu donio i Oscara za najbolji originalni scenarij. U sljedeća dva desetljeća Gondry je balansirao između rodne Francuske i Amerike, snimao ne baš pamtljive filmove, ako izuzmemo superjunačku komediju "The Green Hornet" nakon koje se vratio snimanju indie filmova. "The Book of Solutions" prvi je Gondryev film nakon punih osam godina, a ekscentrična je to komedija o mladom režiser Marcu (Pierre Niney) čiji će se život razletiti kada studijski producenti odbiju verziju filma koji je snimio i isporučio. Marc je očito Gondryev alter-ego, ekscentrični filmaš koji voli sve raditi na svoj način, sanjar pjesničke duše koji će na odbijanje filma reagirati krađom svog materijala.
Najvjernije suradnike Marc će sa sobom povesti u seoce u planinama gdje živi njegova tetka Denise (Francoise Lebrun), a ubrzo ćemo shvatiti da Marc nije samo ekscentričan, već da on boluje od bipolarnog poremećaja. Kada prestane uzimati tablete, kao da će ponovno postati kreativan, svakakve ideje samo će mu se stvarati u glavi, a kako neku od tih ideja ne bi zaboravio, počet će ih zapisivati u Knjigu solucija, knjigu koju će ispuniti savjetima samome sebi, ali i drugima. I opet je Gondry snimio potpuno ekscentričan film, apsurdističku bizarnu komediju o čovjeku koji apsolutno sve želi imati pod svojom kontrolom. I očiti je Marc primjer kako je tanka granica između genijalnosti i ludosti jer njegove nekonvencionalne ideje baš i neće oduševljatai njegove suradnike, posebice montažerku Charlotte (Blanche Gardin), no on je odlučio film snimiti onako kako on želi.
Iako je očita Gondryeva intencija da na šaljiv i ironičan način kritizira taj studijski filmski sustav u kojem nerijetko sjede obični birokrati koji na film gledaju samo kroz algoritme i brojeve i nikako ne mogu prepoznati umjetničku viziju, nije to baš do kraja profunkcioniralo kako sam se nadao. Djeluje to posve apsurdno da možda i najkreativniji posao na svijetu kao što je snimanje filmova kontroliraju lovatori kojima je bitan samo novac. Dok ti brojni autori imaju nerijetko pomaknut pogled na svijet, svoju umjetničku viziju i posve drukčiji mentalni sklop. No, Marc je i po tom pitanju ekstrem jer kad stigne na selo, on će u gerilskoj produkciji nastaviti stvarati film po svom instinktu, a iako će se činiti da će to voditi u katastrofu, možda u njegovoj ludosti zaista ima nešto genijalnosti. Na kraju je to ispala kao bizarna komedija koju kao da je Gondry snimio za vlastiti gušt, neobično, ekscentrično, bizarno, čudnovato.
Primjedbe
Objavi komentar