Iako je Eva Peron umrla prije više od 70 godina, i dalje ona ima gotovo status božanstva u Argentini. Prva dama Argentine i supruga kontroverznog predsjednika Juana Perona bila je obožavana u narodu, a nakon njene prerane smrti u 33. godini njeni posmrtni ostaci među njenim sljedbenicima imali su gotovo status relikvije. Eva Peron ili Evita u popularnu kulturu ušla je još sredinom sedamdesetih iznimno popularnim mjuziklom Andrea Lloyda Webera i Tima Ricea po kojem je i Alan Parker dvadesetak godina kasnije snimio i filmsku verziju u kojoj je prvu damu Argentine utjelovila Madonna.
Sredinom devedesetih i Tomas Eloy Martinez objavio je knjigu "Santa Evita" koja je instantno postala bestseler u Argentini i prodana je u deset milijuna primjeraka u cijelom svijetu. Riječ je o romanu u kojem se miješaju stvarnost i fikcija, a sada je po tom popularnom romanu snimljena i mini serija u kojoj je u prvom planu ono što se događalo s balzamiranim tijelom Evite nakon smrti. Pustolovine koje je lešina dede u srpskoj komediji "Mrtav ladan" su ništa u odnosu na ono što se događalo gotovo dva desetljeća nakon smrti Evite. Nakon što je umrla 1952. godine, njeno je tijelo balzamirano i u Buenos Airesu se planirao napraviti mauzolej, no tri godine kasnije do jučer popularni Juan Peron svrgnut je u vojnom udaru.
Kako je vojna hunta koja je preuzela vlast strahovala da bi njeno tijelo moglo poslužiti kao svojevrsno oružje za povratak na vlast peronista, pokušali su ga sakriti. I sve do početka sedamdesetih uopće se i nije znalo gdje je njeno tijelo, a da situacija bude apsurdnija, bizarnija pa i morbidnija, napravljeno je još nekoliko identičnih lutaka. Tako i u seriji glavna narativna linija prati ono što se događalo s Evitinim tijelom od 1955. godine pa sve do početka sedamdesetih. Radnja je postavljena nelinearno i stalno tu skačemo kroz vrijeme pa tako početkom sedamdesetih pratimo potragu novinara koji pokušava doznati gdje je tijelo.
"Santa Evita" jedan je od onih sadržaja u kojima nije na odmet znati društveno - politički kontekst vremena jer nakon svrgavanja s vlasti zbog optužbi za korupciju, Peron je prognan iz Argentine. No, u prvoj polovici sedamdesetih ne samo da se vratio kući, već je ponovno izabran za predsjednika i vladao je sve do smrti 1974. godine kada ga je naslijedila treća supruga Isabel (Eva mu je bila druga, a i prva žena Aurelia Tizon umrla je mlada od raka), da bi i ona bila svrgnuta u novom državnom udaru vojne hunte. Kroz kratke flešbekove doznajemo kako su se Juan i Eva uopće upoznali, rubno i kako je izgledala njihova veza kao i kako se ona odlučila odmah uz muža politički angažirati i postala omiljena među pukom.
I shvaćamo uz ovu seriju tu bolesnu opsesiju Evom Peron i onih koji su je voljeli i onih koji su je mrzili, a solidna je to sedmodijelna serija koja nikako nije klasična biografija. Baš kao i knjiga, i serija je iznimno zanimljivo strukturirana i stalno skačemo iz jednog vremenskog razdoblja u drugo, a ono što su svi ti luđaci izvodili s posmrtnim ostacima ove žene potpuno je suludo. Fino "Santa Evita" hvata duh vremena i solidno dočarava kako je izgledalo to potpuno shizofreno i suludo vrijeme u Argentini, ali i ostatku Latinske Amerike kada su se redali jedan za drugim vojni udari, a na vlasti izmijenjivala obično na izborima izabrana ljevica te desničarska, nacionalistička vojna hunta koja bi često svrgavala vlast.
Primjedbe
Objavi komentar