Giuseppe De Santis danas ne uživa ugled poput suvremenika kao što su Visconti, De Sica, Rossellini ili Fellini, no njega se smatralo i najoptimističnijim predstavnikom talijanskog neorealizma. U svijet filma je on zapravo ušao još kao novinar, a zajedno s Viscontijem je radio na scenariju za njegov prvi film "Opsesija" koji je snimio za vrijeme II svjetskog rata i ostvarenje je to koje se smatra vjerojatno prvim neorealističnim filmom. Nakon rata je i sam De Santis počeo režirati filmove, a "Gorka riža" je bio njegov ne samo najuspješniji i najpoznatiji film, već mu je donio i nominaciju za Oscara za najbolji originalni scenarij.
Film "Riso amaro" je stvorio zvijezdu od tada 19-godišnje Silvane Mangano. Ona je djevojka Silvana koja kao i deseci tisuća drugih žena tijekom sezone dolazi u dolinu rijeke Po u sadnju riže. Sa svih strana Italije dolaze ljudi u sadnju riže na području provincije Vercelli, a Silvana je zavodljiva mlada ljepotica koja će se naći u situaciji da mora izabrati između dva posve različita udvarača. Jedan od njih je Marco (Raf Vallone), mladi vojnik koji bi uskoro trebao biti razvojačen, a drugi je Walter (Vittorio Gassman), kriminalac koji je u poljima riže pronašao skrovište nakon što je s partnericom Francescom (Doris Dowling) izveo pljačku. Kako je i Francesca zaljubljena u tog razbojnika, tako će se između dvije mlade žene razviti rivalstvo, a film je to koji ujedno sjajno prikazuje okolnosti u poslijeratnoj Italiji.
Osim toga, uzbudljiva je to krimi drama jer okorjeli kriminalac poput Waltera očigledno ne može biti na miru i u trenucima dok se skriva oko polja riže, on već smišlja novi plan i okuplja ekipu za nove kriminalne pothvate. Ipak, središnji likovi filma su dvije žene. Njegova partnerica u zločinu Francesca koja kao da će s vremenom početi shvaćati da je Walter loš i da je vodi u propast, kao i da je bila zaslijepljena zaljubljenošću u takvog tipa. S druge strane, mlada i koketna Silvana jedna je od onih žena koje potpuno mogu izluditi muškarce. Zgodna i prepredena zavodnica itekako svjesna svoje ljepote također traži priliku za bijeg iz siromaštva, a učinit će joj se da bi taj macho lopov mogao biti ta prilika. Bio je "Bitter Rice" kvalitetan film koji svoju vrijednost ima i danas, a odličan je primjer talijanskog neorealizma.
Primjedbe
Objavi komentar