Jako dobru kombinaciju socijalne drame i trilera snimila je britanska filmašica indijskog porijekla Sandhya Suri. Iako se odvija radnja "Santosh" u indijskoj provinciji, bio je ovaj film britanski kandidat za Oscara za najbolji film izvan engleskog govornog područja. Meni je recimo "Santosh" bio puno bolji i zanimljiviji od razvikanog indijskog filma snimljenog iste godine "All We Imagine Is Light", a film je to koji na brutalan način prikazuje život u ruralnoj Indiji iz perspektive žene. A te perspektive za 28-godišnju Santosh su nakon pogibije njenog muža policajca jako loše.
Koliko je mizoginija i dalje prisutna u tamošnjem društvu možda najbolje vidimo odmah na samom početku filma kada Santosh dođe u policijsku postaju u kojoj je radio njen muž. Ondje će joj biti ponuđene dvije opcije. Ili leti iz stana koji je njen muž dobio na korištenje kao policajac ili može naslijediti njegov posao i sama postati policajka jer je država uvela nekakve mjere za zapošljavanje žena po kojima udovice stradalih policajaca mogu naslijediti njihov posao. Odlučit će tako Santosh i sama postati policajka kako bi mogla ostati u stanu i imati kakvu takvu slobodu, a u tim trenucima i nije svjesna kako policijske snage u Indiji, posebno u tim ruralnim predjelima funkcionira.
Tamošnji policajci su prave lijenčine, neradnici koje boli briga za sve. Naravno da su oni korumpirani i vlada ondje potpuni kaos, a prema Santosh se ponašaju gotovo kao da ne postoji. Nitko je ne doživljava ozbiljno ni od muških kolega, ni od mještana, a da je sustav potpuno slomljen uvjerit će se kada joj se jedan mještanin požali da mu je kćer nestala prije dva dana i da ga nitko u policiji nije htio ni primiti. Ujedno je "Santosh" i iznimna kritika i dalje prisutnog kastinskog sustava u Indiji jer čovjek je iz kaste dalita odnosno nedodirljivih. Najniža je to kasta koju ostali smatraju nižim bićima, a kada se ispostavi da je 15-godišnja djevojčica silovana, ubijena i bačena u bunar, nitko se neće time previše zamarati.
Ipak, u to malo mjesto će biti poslana iskusna policijska inspektorica koja će se pretvoriti u Santoshinu mentoricu i njih dvije će pokušati rasvjetliti zločin. I u tim trenucima se "Santosh" pretvara i u zanimljivi triler dok je svo vrijeme to sjajna društvena studija indijskog društva u kojem ništa ne funkcionira. Strašan je to i potresan film u kojem će do kraja Santosh shvatiti da u njenoj zemlji postoje dvije vrste nedodirljivih. Prvi su daliti koje nitko ne želi dirati jer su najniža kasta, a drugi nedodirljivi su moćnici koje se ne smije dodirnuti jer je sustav posložen tako da svi ostali njima služe.
Ujedno je to i zanimljiva karakterna studija jer jasno da je Santosh od početka bila svjesna da joj kao siromašnoj ženi perspektiva nije bajna. No, pomalo naivno je ona vjerovala da će se nešto promijeniti kada postane policajka i da bi mogla nešto promijeniti samo da bi do kraja shvatila da su promjene tu nemoguće. Na brutalan i okrutan način Suri prikazuje kako funkcionira taj svijet i shvaćamo koliko su ljudi bijesni zbog nepravde. Mještani stalno prosvjeduju zbog potpune nezainteresiranosti policije koja se pretjerano ne uzbuđuje kada uhićenika pretuku na smrt dok od njega pokušavaju izvući priznanje zločina koji mu misle prišiti. Kompleksan je to i slojevit, realističan film koji donosi sjajan uvid u indijsko društvo i sve probleme s kojima se susreće.
Primjedbe
Objavi komentar