Nehir Tuna ime je koje ne bi bilo loše zapamtiti i već u svom debitantskom dugometražnom filmu pokazao je on da veterani turskog filma poput Nurija Bilge Ceylana imaju potencijalne nasljednike. Premijeru je "Dormitory" ili "Yurt" u originalu imao u sekciji Horizonti festivala u Veneciji gdje je Tuna dobio nagradu za najbolji scenarij, a film je to snimljen s puno stila. Radnju je Tuna smjestio u jesen 1996. godine, a glavni junak je 15-godišnjak po imenu Ahmet (uvjerljivi debitant Doga Karakas). Vrijeme radnje nije odabrano slučajno jer razdoblje je to kada islamizam još očito nije bio toliko izražen u sekularnoj Turskoj, a religijske škole ili bolje rečeno internati koje su nazivali Yurt baš i nisu bili omiljeni među većinskim pukom.
I dok je većina djece pohađala državne, sekularne škole ustrojene po uzoru na zapadni školski sustav, ti yurtovi su bili sušta suprotnost. Vidjet ćemo u pojedinim scenama i bijesne građane koji prosvjeduju pred jednim takvim yurtom smatrajući da se ondje odgajaju budući ekstremisti i fundamentalisti, a sudbina našeg junaka Ahmeta je prilično specifična jer pohađa on obje škole. Dolazi on iz bogate obitelji sa sela i njegov otac ga je upisao u yurt koji je nekoć i sam pohađao i ondje je smješten, a u državnoj školi nitko zapravo i ne zna da on živi u jednoj takvoj strogoj ustanovi i striktnom i strogom religijskom okruženju.
Naći će se ovaj dječak potpuno izgubljen u svemu tome i rastrgan između osjećaja pripadnosti religiji koji mu se nameće u yurtu i svjetovnim čežnjama, željama, otkrivanju seksualnosti i svime što već dolazi u pubertetu. Problem je samo što je u toj striktnoj religijskoj školi sve to zabranjeno i smatra se grijehom, a na inspiraciju za ovu kompleksnu i iznimno intrigantnu priču Tuna je došao po vlastitim iskustvima jer je i sam kao dječak polazio obje škole. Kako bi potencirao tu dualnost koja je nametnuta Ahmetu tako se Tuna odlučio i za crno-bijelu fotografiju (iako će se u samom finalu filma pojaviti i boja). Taj nedostatak boja kao da dodatno sugerira unutarnju Ahmetovu borbu između dva dijametralno suprotna učenja i stila života koji mu se nameću i koji ne mogu koegzistirati.
Naravno da u yurtu postoji nastavnik tiranin koji maltretira klince i nad njima provodi bizarne odgojne metode pa ih tako tjera da se međusobno šamaraju dok drugi gledaju. U yurtu će se Ahmet zbližiti sa siromašnim, ali snalažljivim i inteligentnim mladićem Hakanom. Nesigurni, potpuno zbunjeni Ahmet u buntovnom novom prijatelju koji bi se čak mogao opisati i kao sitni delinkvent pronaći će uzora i Hakan će silno utjecati na njega. Dok život u yurtu djeluje okrutno, državna škola je potpuno drukčija jer idu ondje i djevojčice, a jedna nova učenica na prvu će se svidjeti Ahmetu. No, njegova rastrganost između svjetovnog i duhovnog potpuno će ga izluđivati, a sve će to voditi prema potpuno neočekivanoj završnici. Bio je "Yurt" još jedan kvalitetan moderan turski film, visoko estetizirana drama snimljeno s puno stila i što je najvažnije od svega, iznimno zanimljiva i dinamična.
Primjedbe
Objavi komentar